Cuma , 21 Şubat 2020
Ana Sayfa / Haber & Duyuru / DEPREME KARŞI MİLLİ TASARIM ÇELİK KAPILAR (Sur Çelik Kapı)

DEPREME KARŞI MİLLİ TASARIM ÇELİK KAPILAR (Sur Çelik Kapı)

Deprem riski için “Milli sistemle tasarlanan kapılar tercih edilmeli”

İnsanoğlunun en korktuğu doğal afetlerin başında gelen deprem; üzerinde bulunduğumuz fay hattı sebebiyle ülkemizin unutmaması gereken bir gerçek. Depremlerin oluşturabileceği hasarları azaltmanın en etkin yolu ise depreme dayanıklı yapılar inşa etmek. Deprem riski gerçeği üzerine açıklama yapan Sur Çelik Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Pekgüzel, bireylerin kapı satın alırken kanca sistemli kapılar yerine milli sistemle tasarlanan kapıları tercih etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin deprem kuşağında olduğunu ve her an yeni bir felaketle karşılaşabileceğimizi artık herkes biliyor. Depremlerin oluşturabileceği hasarları azaltmanın en etkin yolu ise depreme dayanıklı yapılar inşa etmekten geçiyor.

Ülkemiz için, deprem zararlarının azaltılması yönünde yapılması gereken çalışmalardan biri de toplumun depreme karşı bilinçlendirilmesi. Öte yandan geçmişte yaşadığımız kötü tecrübelerde deneyimlediğimiz gibi Van depreminde, kapıların sıkışması nedeniyle insanlar evlerinde mahsur kalarak yaşamın yitirmişti.

İşte bu kötü tecrübelerden ders çıkarmak gerektiğine inanan Sur Çelik Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Pekgüzel, bireylerin kapı satın alırken kanca sistemli kapılar yerine milli sistemle tasarlanan kapıları tercih etmesi gerektiğini belirti. Pekgüzel, “Deprem anındaki sarsıntıyı algılayarak daha rahat açılan milli sisteme sahip kapılarda, kilit damağı yerinden çıktığı anda itici kol devreye girerek yay sistemi sayesinde kapı kasa ile sıkışmadan açılabiliyor. Bu da deprem sırasında insanların daha rahat kapıyı açmasına olanak tanıyor. Geçmişten bildiğimiz gibi kapıların sıkışmasıyla birçok canımızı kaybettik. Bunların tekrar yaşanmaması için herkesin milli sisteme sahip kapıları tercih etmesi gerekiyor. Yüzde 100 bir güvenlik olmasa bile sıkışma olasılığını ortadan kaldırıyor” dedi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
500