Salı , 12 Kasım 2019
Ana Sayfa / Çelik Kapı

Çelik Kapı

Çelik Kapı,hırsızlıklara karşı geliştirilmiş, açılması zor olan kapı türü.İsmi çelik olmakla beraber sacdan imal edilen bu tip kapılar tamamen sac veya mobilya giydirilmiş olabilir.Çelik kapılar ağırlık olarak kullanım şekli ve ekonomik duruma göre değişiklik göstermektedirler. Standart çelik kapıların ağırlıkları kanatta 30-80 kg. arasında değişirken, kasada 25-55 kg. arasında değişmektedir.

Çelik kapının Tarihçesi
Çelik kapı esasen ortaçağ öncesi dönemde kullanılmaya başlamıştır. Bu dönemde Kalelerde, güçlü şahsiyetlerin Saraylarında, odalarında, mezarlarında demir işleme yöntemleri ile kuvvetli kapılar yapılmıştır. Vatikan, Bizans sur kapıları,Collesium kapıları,bu kapılara örnek olabilir.

Türkiye’de Çelik Kapı

Günümüz itibari ile baktığımızda halk ağaç kapıları özellikle 1980’li yıllara kadar kullanıyordu. Bu yıllarda ek olarak sac kapılar yapılmaya ve ikinci kapı olarak dışarı açılır vaziyette kapılara takılmaya başlandı.

Daha sonra 90’lı yıllar ile beraber çelik kapı deyiminin kullanılmaya başlandığı tek olarak sacdan yapılan kapılar kullanıma girdi. Bu kapılarda kısmi mobilyalar (orta göbekte) kullanılarak daha estetik olmaları sağlanıyordu. Bir kaç yıl sonrda tamamen kaplama olarak giydirilen sac kapılar üretilmeye başlandı. (Tutkunlar Çelik Kapı – 1992)

2000’li yıllar ile beraber Krom seri (paslanmaz çerçeveli) kapılar üretime girdi. (Kale Çelik Kapı)

2004 yılında ise süre gelen klasik modeller yerine farklı tasarımların kullanılabileceği hususu göz önüne getirildi. (Haluk Tuşiray)

2005 yılından itibaren elektronik sistemler kapılarda tam kullanılır hale getirildi. (Parmak izi -Desi ve Tutkunlar Ümmet Alaca işbirliği ile)

2006 yılında tırnaklı sistem üretimi başladı. (Külça Çelik Kapı)

2006 yılı aynı zamanda hem fazla hem de kaliteli kapı üretimi yapılabileceği ispatlandı. (Ankara Çelik Kapı – Astaş Çelik Kapı)

2007 yılında Aluminyum giydirmeli ve özel zırhlı çelik kapı üretimi trendi çeşitlendirdi. Çelik Kapı artık çok daha güçlü idi. (Astaş-Sur Çelik kapı)

2008 yılında kapılara ek set üretildi. (Engelset- Ersin Odabaş- Anahtarcım)

2010 yılı ile birlikte tuzaklı,kırılmaz barellerin kullanımı faal duruma geldi.(Multilock-Kale)

2011 yılı Eve kapı, ofise kapı, Villaya kapı gibi farklı kapı üretim çeşitlilikleri belli firmalarca yapılmaya başlandı.

Üretim

Çelik kapı dünyanın hemen her ülkesinde kendine has şekillerle üretilmektedir. Dünya standartlarında üretim yapan Ülkelerden en önemlileri ise Türkiye, İtalya olarak verilebilir.

Türkiye’de üretim üst düzey kapı üretimi İstanbul,Aydın,Ankara,Kayseri ve Bursa’da gerçekleşirken, ekonomik tip kapı üretimi daha çok Kayseri’de gerçekleşmektedir.

Üretilen kapıların %35 lik kısmı ihraç edilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
500